آموزش راهنمای گردشگری محلی با گواهینامه فنی و حرفه ای

آموزش راهنمای گردشگری محلی در موسسه ITD IRAN زیر نظر کالح کانادایی ITD CANADA یکی از رشته های خوب با بازار‌کار مناسب در ایران و جهان می‌باشد. همچنین یکی از دروس اصلی برای دریافت دیپلم گردشگری می‌باشد. در آموزش بوم گردی مباحثی از جمله: مفاهیم راهنمای محلی بومی، جاذبه‌های فرهنگی ایران، جاذبه‌های تاریخی و طبیعی ایران، صنایع دستی محلی، گونه‌های زیستی و اقلیمی، غذاهای بومی، جاذبه‌های معماری، جشن‌ها و آداب و رسوم محلی آموزش داده می‌شود. آموزشگاه راهنمای گردشگری محلی ITD IRAN ارائه بهترین کیفیت آموزشی را در کلاس آموزش راهنمای گردشگری محلی با مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای (معادل ۱۲۰ ساعت آموزشی) تضمین می‌کند.

درباره دوره راهنمای گردشگری محلی

گذران اوقات فراغت با سفر به نقاط مختلف جهان که اصطلاحاً گردشگری یا توریسم (Tourism) نامیده می‌شود، یکی از مفرح‌ترین و در عین حال جذاب‌ترین سرگرمی‌های مردم در چند دهه‌ی اخیر است. نوع سفر، مقصد سفر و هدف از انجام سفر و بسیاری دیگر از ویژگی‌های عمومی انجام سفر، گردشگری را به دسته‌های مختلفی نظیر گردشگری تاریخی، گردشگری درمانی، گردشگری تفریحی، گردشگری داخلی و گردشگری محلی تقسیم کرده است.

یکی از گونه‌های گردشگری که البته بسیاری از ما ایرانی‌ها، خصوصا در ایام عید نوروز، با آن آشنا هستیم گردشگری داخلی (Domestic Tourism) است. گردشگری داخلی در واقع سفر به نقاط دیدنی و جذاب کشوری است که گردشگر در آن زندگی می‌کند. در کنار مفهوم گردشگری داخلی، مفهومی دیگر با نام گردشگری محلی (Local Tourism) نیز وجود دارد، که معنایی مشابه گردشگری داخلی دارد اما در مقیاسی کوچک‌تر. در واقع سفر به نقاط نزدیک به محل کار یا زندگی فرد برای گذران اوقات فراغت و لذت از دیدنی‌های موجود در منطقه، گردشگری محلی و به تبع آن فردی که اقدام به سفر می‌کند گردشگر محلی نامیده می‌شود.

راهنمای گردشگری محلی بومی کسی است که به جزئیات جاذبه های فرهنگی ، تاریخی و طبیعی شهرستان محل زندگی خود تسلط کامل داشته باشد. اصطلاح انگلیسی Domestic Tour Guide یا Domestic Tourism Tour Operators معادل راهنمای محلی گردشگران می باشد.

راهنمای محلی با شناخت کامل نسبت به موقعیت جغرافیایی و آداب و رسوم یک منطقه گردشگران محلی را راهنمایی می کند. راهنمای محلی همانند راهنمای گردشگری فرهنگی باید درباره محل زندگی خود اطلاعات کاملی داشته باشد و توانایی برنامه ریزی خوبی را داشته باشد. آشنایی با تمامی رسوم محل مورد نظر مانند: رسوم غذایی، آداب و رسوم محلی، موسیقی محلی، غذای محلی، مناطق دیدنی منطقه و … برای فردی که مسئولیت راهنمای محلی را برعهده می گیرد واجب می باشد.

راهنمای محلی تهران شغلی از رشته گردشگری در حوزه خدمات می باشد که دارای شایستگی هایی شامل: بکارگیری تعاریف و مفاهیم راهنمای بومی محلی، تبیین جاذبه های تاریخی بومی، تبیین جاذبه های فرهنگی بومی، تبیین جاذبه های طبیعی بومی می باشد و با استاندارد راهنمای محلی در ارتباط است.

افراد بومی و محلی یا به اصطلاح بَلَدهای محلی نقش بسیار پررنگ و مهمی در هدایت، تامین نیازمندی ‌های مادی و معنوی گردشگران دارند. هریک از این افراد می تواند با توانایی های بسیاری که دارند به جریان جهانگردی رونق ببخشند. این تاثیر به گونه ای است که حتی عدم کارایی آن ‌ها مانع از رشد و توسعه جهانگردی در کشورها می ‌شود. دوره آموزش راهنمای محلی نیز دقیقا با این هدف برگزار می شود، شرکت در این دوره فرصتی است تا علاقه مندان به این حوزه و افرادی که قدم در بخش گردشگری گذاشته اند توانمندی های علمی و عملی خود را افزایش دهند.

هر یک از این افراد به روند آشنایی گردشگران با تاریخ، طبیعت، سنت‌ ها و آداب ‌و رسوم محلی در مناطق روستایی و فراهم آوردن فرصت بازدید از جاذبه ‌های گردشگری این مناطق کمک شایانی خواهند کرد که به رشد و توسعه گردشگری روستایی و محلی منجر می ‌شود.

جدول زمانبندی کلاس های راهنمای گردشگری محلی

موسسه ITD IRAN یک فرصت ویژه برای شما عزیزان در نظر گرفته است، برگزاری دوره راهنمای گردشگری محلی ویژه شاغلین، دانشجویان، دانش آموزان و … مطابق با زمانبندی دلخواه شما و روز ها و ساعات پیشنهادی شما عزیزان. جهت هماهنگی و مشاوره برای شرکت در دوره راهنمای گردشگری محلی می توانید با ما در تماس باشید.

تاریخ شروعروز کلاسساعت کلاسشهریه اصلیشهریه با تخفیفتعداد جلساتمدت دوره
1402/07/12چهارشنبه8 الی 9:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
1402/07/18سه شنبه14 الی 15:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
1402/07/20پنجشنبه16 الی 17:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
به دلخواه شمابه دلخواه شمابه دلخواه شما3/150/000 تومان2/900/000 تومانبه دلخواه شما6 ساعت

دوره راهنمای گردشگری محلی در موسسه ITD IRAN

اگر به دنبال اخد مدرک دیپلم می باشید. دوره های گردشگری ITD IRAN بهترین و ساده ترین راه برای شماست، با شرکت در دوره های گردشگری ITD IRAN علاوه بر مدرک گردشگری و ورود به بازار کار و مهاجرت، به راحتی دیپلم گردشگری بگیرید.

سرفصل های کلاس های راهنمای گردشگری محلی

- تعریف راهنما
- انواع راهنماهای شاغل در کشور
- ویژگیهای راهنمای محلی بومی
- وظایف راهنمای محلی بومی
- آماده سازی عملی راهنمایان بومی
- تقسیم وظایف راهنمایان
- رعایت اخلاق حرفه ای

- تعریف فرهنگ و انواع خرده فرهنگ در محل
- فرهنگ های ملموس و ناملموس محلی
- غذاهای بومی شهرستان
- جشن ها و آداب و رسوم شهرستان
- بکارگیری جاذبه های فرهنگی در جذب گردشگران بومی
- بررسی تاثیر فرهنگ در معماری، پوشش ، معیشت، خوراک و گویش بومی
- اجرای تورهای فرهنگی بومی
- رعایت بهداشت در استفاده از غذاهای محلی و بومی
- توجه به کمترین آسیب به محیط در هنگام اجرای تورهای فرهنگی

- تاریخ و سرگذشت شهرستان
- جاذبه های معماری بومی
- بررسی دوران های تاریخی محلی
- بررسی مصالح و شیوه های معماری بومی
- بررسی جاذبه های تاریخی قبل از اسلام و بعد از اسلام
- اجرای تور آموزشی در محیط تاریخی و معماری
- رعایت ایمنی در اجرای تورهای تاریخی و معماری

- انواع جاذبه های طبیعی بومی
- نقش اقلیم و محیط جغرافیایی در ایجاد جاذبه های طبیعی
- پتانسیل های بالقوه و بالفعل طبیعت بومی
- اجرای تورهای طبیعت گردی بومی به محیط های جاذب گردشگری
- بررسی عملکرد اقلیم در ایجاد لندفرم و تغییرات جغرافیایی
- رعایت اخلاق حرفه ای در اجرای تورهای طبیعت گردی
- رعایت ایمنی و بهداشت در زمان اجرای تور طبیعت گردی محلی بومی
- جلوگیری از تخریب محیط های بکر و دست نخورده بومی - محلی

گردشگری محلی در مقایسه با گردشگری بین‌المللی از ویژگی‌های خاصی نظیر آشنایی بیشتر گردشگر با فرهنگ، زبان، رسوم و محیط مقصد سفر، نزدیکی مقصد و نیز هزینه کمتر مسافرت برخوردار است. ویژگی‌هایی از این دست باعث شده گردشگری محلی روز به روز اهمیت بیشتری پیدا کند و بیشتر مورد توجه دولت‌ها و نهادهای جهانی قرار بگیرد. در سال ۹۲ خورشیدی، گردشگری محلی حدود پنج و نیم برابر گردشگری بین‌المللی درآمدزایی داشته و نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی کشورها داشته است.

استقبال از گردشگری محلی به حدی بوده است که در حال حاضر در بسیاری از شهرهای جهان تورهای گردشگری محلی برگزار می‌شود. از شهرهای مشهور امریکا نظیر شیکاگو و نیویورک تا مناطق دیدنی و بکر هندوستان، دارای تورهای گردشگری محلی بسیاری هستند که گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده‌اند.

برای ما که در ایران زندگی می‌کنیم، گردشگری محلی حتی در دسترس‌‌تر از بسیاری از مردم جهان است! نیازی نیست منتظر تعطیلات عید باشید تا به شمال سفر کنید،‌ کافی است همین آخر هفته بار سفر را ببنید و به یکی از نقاط دیدنی و صد البته بکر نزدیک به منطقه‌ی زندگی خود سفر کنید؛ چیزی که خوشبختانه در ایران زیبا کم نیست و همه‌ی شهرها و مناطق مختلف کشور، دارای نقاط دیدنی بسیاری هستند که هنوز آن‌ها را ندیده‌اید. بعنوان یک گردشگر محلی تجربه‌ای فوق‌العاده از سفرهای کوتاه و محلی را برای خود، خانواده و دوستانتان رقم خواهید زد.

آشنایی با مفاهیم و اصطلاحات میراث فرهنگی و گردشگری
آشنایی با قوانین و مقررات مربوط به حفظ میراث
آشنایی با جغرافیای جهانگردی
آشنایی با جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی استان ها
آشنایی با تاریخ و فرهنگ و اقوام استان ها
آشنایی با فنون راهنمایی تور های محلی
آشنایی با اصطلاحات انگلیسی در زمینه میراث فرهنگی و گردشگری
آشنایی با صنایع دستی استان ها
بهداشت سفر و کمک های اولیه

پیش ثبت نام در دوره

جهت ثبت نام در دوره لطفا از طریق فرم مربوطه اقدام فرمایید. کارشناسان ITD IRAN در اولین فرصت با شما تماس گرفته و هماهنگی های لازم صورت خواهد گرفت.

لطفا نام دوره و روزهای و ساعات پیشنهادی خود را وارد نمایید تا بعد از بررسی کارشناسان جهت هماهنگی کلاس ها با شما تماس بگیرند.

شما میتوانید خارج از تقویم آموزشی نسبت به شغل و شرایط خود، روز ها و ساعات پیشنهادی خود را انتخاب نمایید

نام و نام خانوادگی*
تلفن همراه*
تاریخ تولد*
دوره*
پیغام*