آموزش راهنمای گردشگری فرهنگی با گواهینامه فنی و حرفه ای

آموزش راهنمای گردشگری فرهنگی در موسسه ITD IRAN زیر نظر کالج کانادایی ITD CANADA یکی از رشته های خوب با بازار‌کار مناسب در ایران و جهان می‌باشد. همچنین یکی از دروس اصلی برای دریافت دیپلم گردشگری می‌باشد. در گردشگری فرهنگی مباحثی از جمله: فرهنگ و آداب و رسوم قشرهای مختلف، مفاهیم میراث فرهنگی، مذهب و آیین‌های محلی، زبان و ادبیات محلی، صنایع دستی، غذاهای بومی و محلی، موسیقی سنتی، بازی‌های محلی آموزش داده می‌شود. آموزشگاه راهنمای گردشگری فرهنگی ITD IRAN ارائه بهترین کیفیت آموزشی را در کلاس آموزش راهنمای گردشگری فرهنگی با مدرک رسمی سازمان فنی و حرفه‌ای (معادل ۲۲۶ ساعت آموزشی) تضمین میکند.

درباره دوره راهنمای گردشگری فرهنگی

راهنمای گردشگری فرهنگی شخصی است که کلیه جاذبه های فرهنگی و بومی کشور را می تواند به گردشگران خارجی و ایرانی معرفی نماید. اصطلاح انگلیسی Cultural Tourism Guide معادل راهنمای گردشگری فرهنگی می باشد.

فردی که به عنوان راهنمای گردشگری فرهنگی شروع به کار می کند باید به مفاهیمی مانند: آشنایی کامل با فرهنگ و آداب و رسوم قشرهای مختلف، استفاده از زبان‌های محلی برای برقراری ارتباط با سایر نقاط گردشگری کشور، مدیریت جشن‌ها و مراسم‌ها و معارفه‌ها، آشنایی با غذای مرسوم و بومی هر منطقه و همینطور برنامه‌ریزی کردن برای بازدید مراکز تفریحی و فرهنگی و تاریخی کشور آشنایی کامل داشته باشد.

راهنمای گردشگری فرهنگی شغلی از حوزه گردشگری است که دارای شایستگی های: تعاریف و مفاهیم پایه میراث فرهنگی، بررسی رابطه فرهنگ و مذهب، بررسی رابطه فرهنگ و اقلیم، استفاده از زبان گویش و ادبیات محلی در گردشگری فرهنگی، کاربرد موسیقی سنتی در گردشگری فرهنگی، بررسی جشن ها و مدیریت آن در فرهنگ، بررسی رابطه فرهنگ و بازیهای محلی، بررسی رابطه فرهنگ و صنایع دستی، بررسی رابطه فرهنگ و غذاهای بومی و محلی، برنامه ریزی و اجرای بسته سفر گردشگری فرهنگی است.

گردشگری فرهنگی نوعی از گردشگری است که در رابطه با فرهنگ یک کشور یا منطقه است. توریسم فرهنگی به طور خاص بر شیوه زندگی مردم در این مناطق جغرافیایی و تاریخچه آن مردم، هنر، معماری، ادیان و دیگر عناصری که به آنها کمک کرده تا شیوه زندگی خود را دنبال کنند تمرکز دارد. گردشگری فرهنگی شامل گردشگری در مناطق شهری به خصوص شهرهای تاریخی و بزرگ و امکانات فرهنگی این شهرها مانند موزه ها و تئاترهای آنهاست. همچنین این نوع توریسم می تواند شامل گردشگری در مناطق روستایی و نمایش سنت های بومی جوامع فرهنگی (به عنوان مثال جشنواره ها و آداب و رسوم) و ارزش ها و شیوه زندگی آنان باشد. گردشگری فرهنگی در حال حاضر محبوبیت زیادی در سراسر جهان دارد و در اخیر گزارش OECD، این نوع توریسم می تواند در توسعه منطقه ای در مناطق مختلف جهان مؤثر باشد.

تعریف گردشگری فرهنگی عبارت است از «رفتن افراد به جاذبه های فرهنگی به دور از محل اقامت عادی خودشان با قصد جمع آوری اطلاعات جدید و تجربیات به منظور برآوردن نیازهای فرهنگی». این نیازهای فرهنگی می تواند درک هویت فرهنگی فرد از طریق مشاهده فرهنگ دیگران باشد.

گردشگری فرهنگی دارای سابقه ای طولانی است و ریشه های آن در گرند تور به اوایل صنعت گردشگری می رسد. همچنین گردشگری فرهنگی از مسائلی است که سیاستگزاران برای آینده روی آن حساب باز کرده اند. سازمان گردشگری جهانی WTO، دریافت که ۳۷ درصد از گردشگری جهانی را گردشگری فرهنگی تشکیل می دهد و سالانه ۱۵ درصد رشد دارد.

یک دسته از مقصدهای گردشگری فرهنگی بازدید از کانونهای تمدن و فرهنگ است که در بیرون از محل زندگی فرد هستند. کانونهای فرهنگی و هنری قوی، از مناطق جذاب برای گردشگران است.

جدول زمانبندی کلاس های راهنمای گردشگری فرهنگی

موسسه ITD IRAN یک فرصت ویژه برای شما عزیزان در نظر گرفته است، برگزاری دوره راهنمای گردشگری فرهنگی ویژه شاغلین، دانشجویان، دانش آموزان و … مطابق با زمانبندی دلخواه شما و روز ها و ساعات پیشنهادی شما عزیزان. جهت هماهنگی و مشاوره برای شرکت در دوره راهنمای گردشگری فرهنگی می توانید با ما در تماس باشید.

تاریخ شروعروز کلاسساعت کلاسشهریه اصلیشهریه با تخفیفتعداد جلساتمدت دوره
1402/07/18سه شنبه10 الی 11:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
1402/07/23یکشنبه14 الی 15:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
1402/07/26چهارشنبه8 الی 9:303/150/000 تومان2/900/000 تومان4 جلسه6 ساعت
به دلخواه شمابه دلخواه شمابه دلخواه شما3/150/000 تومان2/900/000 تومانبه دلخواه شما6 ساعت

یکی از نظریه‌پردازان فرهنگی، واژه‌ی فرهنگ را دربرگیرنده‌ هنر و یادگیری و شیوه کلی زندگی مردم می داند؛ یعنی فرهنگ با گذشته و سنن (مثلا تاریخ و میراث)، ترجمان‌های خلاق (مثلا کارهای هنری و اجراها)، سبک زندگی و آداب و عادات مردمان مرتبط است. اما در اینجا این مسئله مطرح می شود که بسیاری از گردشگران، همان اندازه که به فرهنگ مردمان مختلف علاقه‌مند هستند به اماکن تاریخی، یادبودها، موزه‌ها و نگارخانه‌ها هم علاقه نشان می دهند.

در تعریف گردشگری فرهنگی باید این مسئله در نظر گرفته شود که این نوع از گردشگری صرفا مصرف محصولات فرهنگی گذشته نیست، بلکه مصرف فرهنگ معاصر یا شیوه زندگی یک اجتماع یا منطقه را هم در بر می گیرد. بنابراین، گردشگری فرهنگی هم گردشگری میراث (مرتبط با اشیاء بازمانده از گذشته) و هم گردشگری هنری (مرتبط با تولیدات فرهنگی معاصر) است.

به طور خلاصه می توان گفت که مقصود از گردشگری فرهنگی بحث درباره آن بخش از این صنعت است که بر جذابیت های فرهنگی توجه خاصی می کند. این جنبه‌های جذاب متفاوت اند و شامل کارهای انجام شده در جوامع، موزه ها، اماکن تاریخی و از این قبیل چیزها در همه زمان‌ها می شود.

 

گردشگری فرهنگی به دلیل گستردگی مفاهیم فرهنگ به انواع مختلفی تقسیم می شود :
گردشگری میراث

گردشگری میراث با جاذبه های ملموس و ناملموس سر و کار دارد. جاذبه‌هایی مانند اماکن و شهرهای تاریخی، تاریخ و سبک زندگی جوامع بومی اشاره کرد. به تجمع گردشگران در جاذبه های ملموس مانند اماکن تاریخی، این اماکن را با مشکل محافظت روبه رو خواهد کرد.

جاذبه های ناملموس نیز روزبه‌روز اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند و حفاظت از جاذبه های فرهنگی ناملموس از قبیل زبان، داستان‌ها، سبک‌های هنری، موسیقی، رقص و باورهای مذهبی تلاش بیشتری را می طلبد.
گردشگری هنری

گردشگری هنری بازدید از هنرهای دیداری و نمایشی، جشنواره‌ها و رویدادهای هنری را در برمی گیرد. در این نوع گردشگری علاوه بر دیدار از نگارخانه‌ها، موزه‌ها، تئاترها و کنسرت‌ها از هنرها، صنایع، رقص و موسیقی محلی نیز بازدید می‌شود. در این گردشگری مسئله مهم جلوگیری از تجاری سازی محض هنر است که موجب کم ارزش شدن آن می شود.
گردشگری خلاق

گردشگری خلاق حاکی از مشارکت فعال‌تر گردشگران در مقاصد گردشگری فرهنگی است. در جریان این فعالیت‌ها، گردشگر به تنهایی یا همراه با دیگران چیزی به وجود می آورد مانند نقاشی، موسیقی یا حتی رقص.

گردشگران گاه جدا از اجتماعات محلی به فعالیت می‌پردازند، ولی در بیشتر موارد تعامل بین میزبان و میهمان بخش عمده تجربه سفر گردشگران را شکل می‌دهد. این گردشگری دسترسی بیشتر افراد را به فرهنگ و تاریخ را امکان‌پذیر می سازد و در جریان آن، گردشگر فعالیتی تجربه‌محور انجام می دهد و در فرهنگ واقعی یک مقصد و مردمان آن مشارکت خواهد داشت.
گردشگری شهری

گردشگری شهری شامل فعالیت‌های گردشگری است که در شهرهای بزرگ و کوچک صورت می‌گیرند. بسیاری از این فعالیت‌ها با میراث و هنر شهرهای تاریخی و فرهنگی مرتبط هستند. شهرهای جدید نیز جاذبه‌های جدیدی را به شکل مجموعه‌های بزرگ فراغتی و سرگرمی، محله‌های فرهنگی جدید و خلاق و رویدادهای عظیم عرضه می‌کنند.
گردشگری روستایی

گردشگری روستایی شامل فعالیت‌هایی است که در مناطق خارج از شهرها انجام می‌شوند؛ چشم‌اندازهای طبیعی، ممکن است جاذبه‌های اصلی این مناطق باشند.

تعدادی از فعالیت‌های معمول در این نوع گردشگری عبارتند از دیدن جاذبه‌های زیست‌محیطی و کشاورزی، گردشگری غذا و نوشیدنی و بازدید از چشم‌اندازهای فرهنگی. هر روز بر تعداد مراکز سلامت و تندرستی یا مراکز جامع در مناطق روستایی افزوده می‌شود. در بسیاری از این مراکز فعالیت‌های فرهنگی، خلاقانه و معنوی (مثلاً یوگا و مراقبه) در جریان است.
گردشگری قومی یا بومی

گردشگری قومی یا بومی، آن گروه از گردشگران را به خود جذب می‌کند که مایلند مردمان محلی را در خانه‌هایشان ببینند و سنن و آداب و رسوم آنها را از نزدیک شاهد باشند. دلیل علاقه گردشگران به این نوع گردشگری تعامل واقعی و خودجوش بین آنها و مردم محلی است. فعالیت‌های معمول در این نوع گردشگری شامل پیاده‌روی طولانی مدت و شرکت در مراسم فرهنگی یا خلاق مانند رقص یا صنعت‌گری است. این نوع گردشگری اگرچه می‌تواند به احیای سنن و افزایش غرور فرهنگی قومیت ها کمک می‌کند اما باید آسیب های زیست محیطی، اجتماعی و فرهنگی آن را نیز در نظر گرفت.
گردشگری فرهنگی عامه پسند یا معاصر

گردشگری فرهنگی عامه‌پسند یا معاصر شامل فعالیت‌های عامه‌پسند است که بسیاری از گردشگران در اوقات فراغت خود از انجام آنها لذت می‌برند (مانند خرید، ورزش، تماشای تلویزیون و سینما). با ساخت جاذبه‌های جدیدی که گردشگران می‌توانند هم‌زمان تجربه کنند (مجتمع‌های سرگرمی، فروشگاه‌های بزرگ، پارک‌های موضوعی و استودیوها یا مسیرهای فیلم‌برداری) این علائق گسترش می‌یابد. با این حال این فعالیت‌ها غالبا در حاشیه گردشگری قرار می‌گیرند.

گردشگری و سفر با هریک از اهداف زیر را می تواند نوعی سفر فرهنگی به حساب آید :

بازدید از جاذبه ها و مقاصد قدیمی و حضور در جشنهای سنتی
سفر به قصد استفاده از غذاها و نوشیدنی های محلی و منطقه ای
تماشای رخدادها ورزشی سنتی و شرکت در فعالیتهای تفریحی محلی
بازدید از کارگاه ها شامل مزارع، مراکز صنعتی یا کارخانجات و..

دوره راهنمای گردشگری فرهنگی در موسسه ITD IRAN

اگر به دنبال اخد مدرک دیپلم می باشید. دوره های گردشگری ITD IRAN بهترین و ساده ترین راه برای شماست، با شرکت در دوره های گردشگری ITD IRAN علاوه بر مدرک گردشگری و ورود به بازار کار و مهاجرت، به راحتی دیپلم گردشگری بگیرید.

سرفصل های کلاس های راهنمای گردشگری فرهنگی

- تعاریف و جایگاه فرهنگ
- تاریخچه میراث فرهنگی ایران Iranian Cultural Heritage
- انواع میراث فرهنگی ملموس و ناملموس
- انواع میراث فرهنگی ثبت شده ملی و بین المللی ایران
- بررسی میراث فرهنگی ثبت شده جهانی
- تجزیه و تحلیل انواع جاذبه های فرهنگی ملموس و ناملموس
- مقایسه تطبیقی جاذبه های فرهنگی ایران و جاذبه های فرهنگی شاخص جهان
- رعایت اصول حرفه ای کار

- مطالعه انواع مذاهب باستانی و زنده دنیا Ancient Religions
- انواع پوشش بومی و مذهبی
- ارتباط فرهنگ با ریشه های فرهنگی
- بکارگیری مراسم مذهبی در جذب گردشگری Ritual Tourism
- بازدید از اماکن مذهبی Religious places of Iran
- رعایتی موازین دینی و مذهبی در تورهای گردشگری
- رعایت اصول بهداشتی
- حفظ حریم محیط مذهبی

- تعریف و مفاهیم اقلیم
- اقلیم و تغییرات معماری در مناطق مختلف
- سیر تحولات اجتماعی در مباحث فرهنگی
- بررسی نقش اقلیم در ایجاد معماری بومی
- بررسی اقلیم های جغرافیایی در نهادینه شدن رفتار
- بررسی رابطه اقلیم و نوع معیشت
- کاربرد اقلیم در نوع پوشش افراد بومی
- رعایت اصول حرفه ای در برگزاری تورهای گردشگری
- رعایت اصول بهداشتی در تورهای گردشگری و فرهنگی
- عدم آسیب به محیط

- انواع گویش های فولکلور ایران Iranian folklore
- اسطوره ها و افسانه ها در فرهنگ ایرانی Persian myths and legends
- تقسیم بندی اسطوره ها و افسانه های ایران باستان The Ancient Persia and Persian Empire
- بررسی تشابهات فرهنگی ادبی ایران با سایر فرهنگ های باستانی Persian mythology
- مقایسه تطبیقی کتابهای شاخص اسطوره ای، حماسی ایران و دنیا
- بررسی گویش های مختلف فرهنگی ایران
- احترام به زبان، گویش و ادبیات محلی مناطق مختلف ایران

- نقش موسیقی در فرهنگ محلی
- تاریخچه موسیقی سنتی ایران Iranian Traditional Music
- دستگاه ها و نواهای موسیقی بومی و سنتی
- معرفی انواع ادوات موسیقی Iranian Musical Instruments
- بررسی سازمان های متداول در موسیقی ایران
- بررسی موسیقی عشایری ایران
- بررسی دستگاههای هفتگانه موسیقی سنتی ایران Traditional Persian art music
- احترام به شاخص های موسیقی سنتی ایران

- انواع جشنهای ملی و محلی ایران List of festivals in Iran
- چگونگی پیرایش جشن ها از نگاه اسطوره و علم
- رویدادهای فرهنگی در صنعت گردشگری Iran Holidays and Festivals
- بکارگیری جشن های بومی در جذب گردشگران فرهنگی ایران
- مدیریت رویدادهای فرهنگی در برگزاری جشن ها Iranian Cultural Society
- استفاده از رویدادهای فرهنگی در توزیع درآمدها
- احترام به مراسم بومی و سنتی
- احترام و حفظ آداب و رسوم محلی

- تاریخچه بازیهای محلی Local Games History
- انواع بازیهای بومی و محلی در ایران Local Games of Iran
- بازیهای محلی و نقش پذیری اجتماعی افراد
- بازیهای محلی در فرهنگ عشایر ایران
- استفاده از بازیهای محلی در فرهنگ سازی گردشگری
- بکارگیری انواع بازیهای بومی و محلی در جذب گردشگران فرهنگی
- تجزیه و تحلیل بازی های محلی در فرهنگ عشایری
- احترام به مراسم محلی و بومی مناطق مختلف ایران
- مراقبت از افراد به هنگام انجام بازیها

- تعاریف و تاریخچه صنایع دستی ایران Iranian Handcraft
- تعاریف و تاریخچه انواع صنایع دستی کشور
- معرفی صنایع دستی مناطق مختلف ایران
- بکارگیری صنایع دستی در جذب گردشگران Role of Handicraft in Tourism
- استفاده از صنایع دستی در توزیع درآمدها how handicraft help promote tourism
- کاربرد صنایع دستی در ایجاد مشاغل خانگی ایران
- کاربرد صنایع دستی در اشاعه فرهنگ کشور Handicrafts and Tourism in Iran
- لزوم توجه به صنایع دستی مناطق مختلف ایران Tourism and Handicrafts
- مراقبت از افراد در حین بازدید از نمایشگاه بازارچه های صنایع دستی Crafts Market in Iran

- انواع غذاهای محلی Iranian Native and Local Dishes
- غذاهای مناطق مختلف فرهنگی
- تجزیه و تحلیل مواد استفاده شده در غذاهای محلی
- استفاده از غذاهای محلی در تورهای گردشگری ایران Local dishes in tourist tours
- رعایت اصول اخلاق حرفه ای و احترام به سنن محلی
- لزوم توجه به استفاده از غذاهای سنتی و بومی
- استفاده از مواد غذایی سالم و حلال
- جمع آوری زباله های تر به منظور جلوگیری از ایجاد شیرابه

- معرفی یادمانها و رویدادهای فرهنگی ایران Cultural Events in Iran
- معرفی مقاصد گردشگری فرهنگی ایران Iranian cultural tourism destinations
- برنامه ریزی و ساماندهی بسته سفر گردشگری فرهنگی
- اجرای بسته سفر گردشگری فرهنگی
- هزینه یابی و قیمت گذاری بسته سفر گردشگری فرهنگی
- رعایت اصول اخلاقی در برنامه ریزی و اجرای تور
- مراقبت از گردشگران در قبال بیماریها و آسیب های احتمالی
- جلوگیری از آسیب به محیط زیست
- مدیریت گردشگری فرهنگی Cultural Tourism Management
- مدیریت رویدادهای گردشگری و اوقات فراغت
- خدمات صنعت گردشگری
- صنایع دستی کهن ایران Iranian ancient crafts

پیش ثبت نام در دوره

جهت ثبت نام در دوره لطفا از طریق فرم مربوطه اقدام فرمایید. کارشناسان ITD IRAN در اولین فرصت با شما تماس گرفته و هماهنگی های لازم صورت خواهد گرفت.

لطفا نام دوره و روزهای و ساعات پیشنهادی خود را وارد نمایید تا بعد از بررسی کارشناسان جهت هماهنگی کلاس ها با شما تماس بگیرند.

شما میتوانید خارج از تقویم آموزشی نسبت به شغل و شرایط خود، روز ها و ساعات پیشنهادی خود را انتخاب نمایید

نام و نام خانوادگی*
تلفن همراه*
تاریخ تولد*
دوره*
پیغام*